Υπεύθυνος Κρατήσεων & e-Booking/e-Sales στη FILOS HOLIDAYS & TRAVEL | Κομοτηνή & Θεσσαλονίκη

  • Εμφανίσεις 137

Η Filos Holidays & Travel / FILOSxenia Hospitality Services ζητά για τα ξενοδοχειακά συγκροτήματα Ismaros 4* και Roxani 3* στη Μαρώνεια Κομοτηνής (12μηνη απασχόληση: 6,5 μήνες στη Θεσσαλονίκη και 5,5 μήνες στην Κομοτηνή) να καλύψει την ακόλουθη θέση:

Τα καθήκοντα της θέσης περιλαμβάνουν:

  • Να επεξεργάζεται κρατήσεις μέσω e-mail, τηλεφώνου, φαξ, κεντρικού συστήματος και ηλεκτρονικών κρατήσεων.
  • Να επεξεργάζεται κρατήσεις tour operators και travel agencies, F.I.T. / e-bookings κ.λπ.
  • Να ανοίγει και να κλείνει τη διαθεσιμότητα όταν απαιτείται σε όλα τα κανάλια GDS (Παγκόσμιο Σύστημα Διανομής) και στην ιστοσελίδα του ξενοδοχείου.
  • Να γνωρίζει τον προορισμό, το ξενοδοχείο και τους τύπους διαθέσιμων δωματίων, καθώς και τη θέση, τη διάταξη και τη χωρητικότητά τους.
  • Να γνωρίζει το καθεστώς πώλησης, τιμές δωματίων, εκπτωτική πολιτική, ακυρωτική πολιτική κ.λπ. του ξενοδοχείου.
  • Να γνωρίζει την πιστωτική πολιτική της εταιρίας και των συνεργατών και πώς κωδικοποιείται η κάθε κράτηση.
  • Να κοινοποιεί τις πληροφορίες των κρατήσεων στην υποδοχή του ξενοδοχείου, να επεξεργάζεται ακυρώσεις και τροποποιήσεις και να μεταφέρει άμεσα πληροφορίες.
  • Να αντιλαμβάνεται και να γνωρίζει ενδελεχώς την πολιτική εγγυημένων κρατήσεων, συμφωνίες allotment, stop sales, περιόδους απελευθέρωσης (release periods), ακυρώσεις και μη εμφανίσεις (no-show).
  • Να υπολογίζει και να επεξεργάζεται τις προκαταβολές των κρατήσεων early booking.
  • Να παρακολουθεί τις προκαταβολές, τις τακτικές πληρωμές (όπως έχει συμφωνηθεί) και τις εκταμιεύσεις απαιτήσεων.
  • Να πληροφορείται και να παρακολουθεί τις περιοχές προέλευσης πελατών, έτσι ώστε να στοχεύει σε περισσότερους πελάτες σε συγκεκριμένες περιόδους στηριζόμενος/η στο βέλτιστο allocation.
  • Να αναζητά πληροφορίες σχετικές με τις τιμές διαμονής ανταγωνιστικών ξενοδοχείων, αξιολογήσεις, κριτικές, βαθμολογίες κ.λπ. στο διαδίκτυο και στις ιστοσελίδες ηλεκτρονικών πωλήσεων.
  • Να παρακολουθεί τη μελλοντική διαθεσιμότητα και την πληρότητα των δωματίων με γνώμονα τις κρατήσεις και το allocation που θα πραγματοποιεί και να βοηθά στην ανάπτυξη προβλέψεων για τα έσοδα.
  • Να χρησιμοποιεί τις πληροφορίες της έρευνας αγοράς ώστε να εκτιμά, να προτείνει λύσεις και να επηρεάζει αποφάσεις.
  • Να χειρίζεται την ημερήσια αλληλογραφία, να απαντά σε αιτήματα και να προχωρά σε κρατήσεις όπως απαιτείται.
  • Να συλλέγει, να εκτιμά και να απαντά (όπως αρμόζει) στην επανατροφοδότηση των πελατών (feedback).
  • Να χειρίζεται και να απαντά σε παράπονα με αποδοτικό και διπλωματικό τρόπο.
  • Να διασφαλίζει ότι τα αρχεία που τηρούνται είναι ενημερωμένα.
  • Να δημιουργεί και να διατηρεί αρχείο κρατήσεων με βάση την ημερομηνία άφιξης και αλφαβητική καταχώριση.
  • Να διατηρεί πάντα έναν καθαρό και τακτοποιημένο χώρο εργασίας.
  • Να προάγει την εκτίμηση και τον σεβασμό με το να είναι ευγενής, φιλικός, εξυπηρετικός απέναντι σε πελάτες, προϊσταμένους και συναδέλφους.
  • Περιστασιακά να ταξιδεύει στο εξωτερικό για έρευνα ή συμμετοχή σε εκθέσεις.
  • Να βοηθά στη δημιουργία διαφημιστικών φυλαδίων και διαδυκτιακών πληροφοριών κειμένου, φωτογραφιών και άλλων πληροφοριών.

Προφίλ υποψηφίου:

  • Αποδεδειγμένη εργασιακή εμπειρία ως e-sales / e-commerce agent, τουριστικός – ταξιδιωτικός υπάλληλος ή υπεύθυνος κρατήσεων ξενοδοχείου.
  • Άριστη γνώση χειρισμού ηλεκτρονικού συστήματος κρατήσεων, συστήματος GDS, e-travelling και e-booking.
  • Ευχέρεια στα Ελληνικά, στα Αγγλικά και σε μία ακόμα γλώσσα, γνώση περισσότερων γλωσσών αποτελεί επιπλέον προσόν.
  • Υψηλή κατάρτιση σε τεχνικές πωλήσεων και γνώση εμπορικών συναλλαγών.
  • Καλή γνώση χειρισμού ηλεκτρονικών υπολογιστών και λειτουργικών συστημάτων κρατήσεων τουριστικών γραφείων ή ξενοδοχείων.
  • Άριστη προφορική και γραπτή ικανότητα επικοινωνίας.
  • Δυνανότητα να αλληλεπιδρά, να επικοινωνεί και να διαπραγματεύεται αποτελεσματικά τόσο τηλεφωνικά, όσο και στην κατά πρόσωπο επαφή.
  • Να έχει γνώση των εγχώριων και των διεθνών τουριστικών – ταξιδιωτικών τάσεων.
  • Δίπλωμα ή σπουδές με ειδίκευση στον τουρισμό, στη φιλοξενία, στη διοίκηση επιχειρησέων ή σε παρεμφερή ειδικότητα θεωρούνται επιπλέον προσόν.
  • Προσωπική ταξιδιωτική εμπειρία και γνώσεις γεωγραφίας θα θεωρηθούν επιπλέον προσόντα.
  • Ικανότητα να εργάζεται αποδοτικά ως μέλος ομάδας.
  • Αποτελεσματικότητα στη διαχείριση και στον ορισμό προτεραιοτήτων του όγκου εργασίας.
  • Ικανότητα τα λειτουργεί κάτω από πίεση.

Η εταιρία προσφέρει:

  • Ικανοποιητικό πακέτο αποδοχών
  • 12 μήνες απασχόληση (τόσο στη Θεσσαλονίκη, όσο και στη Μαρώνεια)
  • Εκπαίδευση σε υψηλά στάνταρ παροχής υπηρεσιών και προοπτικές εξέλιξης
  • Εργασία σε ένα ευχάριστο, δυναμικό και αναπτυσσόμενο επαγγελματικό περιβάλλον
  • Διατροφή και στέγαση (κατά το διάστημα παραμονής στη Μαρώνεια)

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να στείλουν πλήρες βιογραφικό σημείωμα με πρόσφατη φωτογραφία, αναγράφοντας τον κωδικό της θέσης.

Επιστήμες:

Τουριστικές, Τουριστικές Επιστήμες

Γεωγραφική Περιοχή:

Ελλάδα