Χημικός στη SUNLIGHT Recycling

  • Κομοτηνή, Greece
  • Εμφανίσεις 330

Η SUNLIGHT Recycling αποτελεί το βραχίονα Ανακύκλωσης Συσσωρευτών Μολύβδου της ΣΥΣΤHΜΑΤΑ SUNLIGHT ΑΒΕΕ και διευρύνει το επιχειρηματικό οικοσύστημα που αναπτύσσει ο Όμιλος της Olympia. Υλοποιώντας την πιο σύγχρονη μονάδα ανακύκλωσης Συσσωρευτών Μολύβδου στην Ευρώπη, η SUNLIGHT Recycling παρουσιάζει στην Ελλάδα την πρώτη ολοκληρωμένη προσέγγιση ανακύκλωσης.

Στο πλαίσιο ανάπτυξης των δραστηριοτήτων της, η εταιρεία επιθυμεί να προσλάβει Χημικό (CODECH0318) με έδρα τη Βιομηχανική Μονάδα στην Κομοτηνή.

Περιγραφή θέσης

  • Διεκπεραιώνει τις μετρήσεις καθημερινού προγράμματος ποιοτικού ελέγχου, σε συνεργασία με το υφιστάμενο προσωπικό του χημείου.
  • Εκτελεί ενόργανες χημικές αναλύσεις με χρήση ICP-OES, spark OES, UV-Vis spectrometer, LECO C&S analyzer.
  • Εκτελεί κλασικές φυσικό-χημικές αναλύσεις και προετοιμασία δειγμάτων(π.χ. δειγματοληψίες,  λειοτρίβηση, χώνευση, κοκκομετρία).
  • Διασφαλίζει την ποιότητα των χημικών αναλύσεων εξασφαλίζοντας την ορθότητα και αξιοπιστία των αποτελεσμάτων.
  • Βελτιώνει και επικυρώνει τις μεθόδους ανάλυσης.
  • Αναπτύσσει νέες μεθόδους ανάλυσης, όταν υπάρξει σχετική ανάγκη.
  • Πραγματοποιεί τις έκτακτες και περιοδικές συντηρήσεις των οργάνων μέτρησης, φροντίζοντας για την ορθή και αξιόπιστη λειτουργία αυτών.
  • Παρακολουθεί τις ανάγκες του εργαστήριου σε αντιδραστήρια και αναλώσιμα.

Απαιτούμενα Προσόντα

  • Πτυχιούχος ΑΕΙ Χημείας (κατά προτίμηση Αναλυτικής Χημείας) ή Χημικός Μηχανικός
  • 2-3 χρόνια σε αναλυτικό χημικό εργαστήριο (προϋπηρεσία σε αναλύσεις μετάλλων με ICP-OES θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν)
  • Άριστη γνώση Αγγλικών
  • Εξοικείωση με όργανα μέτρησης ελεγχόμενα από υπολογιστή
  • Ομαδικός, εχέμυθος με αναλυτική και κριτική σκέψη, θέληση για μάθηση και ικανότητα επίλυσης προβλημάτων
  • Πολύ καλή γνώση Η/Υ (MS Office)

H Εταιρία προσφέρει

  • Ανταγωνιστικό πακέτο αποδοχών
  • Ιδιωτική ιατροφαρμακευτική περίθαλψη
  • Δυναμικό και δημιουργικό περιβάλλον
  • Δυνατότητα συνεχούς εκπαίδευσης και εξέλιξης
Επιστήμες:

Επιστήμες Μηχανικών, Θετικές, Θετικές Επιστήμες, Μηχανικών

Γεωγραφική Περιοχή:

Ανατολική Μακεδονία και Θράκη