Φροντιστής στην ΑΡΣΙΣ | Αλεξανδρούπολη

  • Αλεξανδρούπολη, Greece
  • Εμφανίσεις 450

Η Δομή Φιλοξενίας  Ασυνόδευτων Ανηλίκων «Φρίξος» της ΑΡΣΙΣ στην Αλεξανδρούπολη προκηρύσσει 1 νέα θέση Φροντιστή με ιδιαίτερα καθήκοντα οδηγού.

Η διάρκεια πρόσληψης θα είναι από για 3 μήνες, με πιθανότητα ανανέωσης.

Θέση Φροντιστή με ιδιαίτερα καθήκοντα οδηγού μερικής απασχόλησης.

Απαραίτητα προσόντα:

  • Απαραίτητη εμπειρία στον τομέα της εκπαίδευσης (τυπικής ή άτυπης) και της ψυχοκοινωνικής υποστήριξης παιδιών και εφήβων
  • Άδεια οδήγησης ΙΧ αυτοκινήτου

Επιθυμητά προσόντα:

  • Η γνώση της αγγλικής / της γερμανικής ή / της γαλλικής θα θεωρηθεί επιπλέον προσόν
  • Συναφή εμπειρία ενός έτους
  • Γνώση χειρισμού Η/Υ

Συνεκτιμημένα προσόντα

  • Προηγούμενη απασχόληση στο μεταναστευτικό / προσφυγικό και εμπειρία με ευάλωτες ομάδες
  • Εθελοντική εργασία.

Απαραίτητες δεξιότητες που θα κριθούν στη συνέντευξη:

  • Ενδιαφέρον για εργασία με παιδιά μεταναστών / προσφύγων και δυνατότητα δημιουργικής απασχόλησης παιδιών διαφορετικών ηλικιών και διαφορετικών πολιτισμικών υποβάθρων
  • Καλή γνώση των δικαιωμάτων των παιδιών και των εφήβων και κατανόηση των αναγκών τους

Καθήκοντα

Ο/Η φροντιστής/ρια θα απασχολείται Δομή Φιλοξενίας και Φροντίδας Ασυνόδευτων Παιδιών της ΑΡΣΙΣ στην Αλεξανδρούπολη και θα υποστηρίζει την κατάλληλη λειτουργία του ξενώνα ασυνόδευτων ανηλίκων/ παιδιών, μέγιστης χωρητικότητας 25 παιδιών. Βασική του/της αρμοδιότητα θα είναι η παροχή καθημερινής φροντίδας στα παιδιά που διαμένουν στον ξενώνα φιλοξενίας και η εκτέλεση όλων των σχετικών καθηκόντων που του/της ανατίθενται προς τον σκοπό αυτό.

Στην ευθύνη των φροντιστών/ επιμελητών είναι η 24ωρη εξασφάλιση όλων των προϋποθέσεων προστασίας του χώρου και ασφαλείας των φιλοξενουμένων, η νυχτερινή φύλαξη τα σαββατοκύριακα και τις Αργίες. Σε περίπτωση κρίσης ή επείγοντος περιστατικού, μέλος/οι της  βάρδια αναλαμβάνει/νουν τη διαχείριση του περιστατικού και την ταυτόχρονη ενημέρωση του μέλους του προσωπικού που είναι σε βάρδια ετοιμότητας ή/και τη Συντονίστρια και λαμβάνουν οδηγίες δράσης.

  • Φροντίζουν την σωματική υγιεινή των παιδιών. Επιμελούνται τον ρουχισμό των παιδιών (διανομή, ανάγκες, καθαριότητα). Παρακολουθούν την καλή υγεία των παιδιών και ενημερώνουν την Κοινωνική Υπηρεσία ή μεριμνούν για τη συνοδεία σε ιατρούς, νοσοκομείο σε συνεργασία.  Προμήθειες (συνεργασία με τον διοικητικό) και χορήγηση ιατροφαρμακευτικής αγωγής κατόπιν υποδείξεων του γιατρού, αναλαμβάνοντας την υποχρέωση να τηρούν το φάκελο/βιβλίο φαρμακευτικής αγωγής της δομής.
  • Αναλαμβάνουν την προετοιμασία βραδινού  ύπνου και φύλαξη/ επιστασία  κατά τις βραδινές ώρες.
  • Αναλαμβάνουν τον έλεγχο του βασικού εξοπλισμού υγιεινής & καθαριότητας δωματίων και την οργάνωση γενικής καθαριότητας σε συνεργασία με τα παιδιά και το εβδομαδιαίο πρόγραμμα της Δομής. Συνεργάζονται με το προσωπικό καθαριότητας και τους φιλοξενούμενους για να τηρείται ο χώρος καθαρός. Συνεργάζονται με το διαχειριστή για αγορά αγαθών ανάλογα με τις ανάγκες και τον διαχειριστικό οδηγό του προγράμματος. Αναλαμβάνουν τη διανομή βασικών αγαθών στα δωμάτια. Ελέγχουν τη διαθεσιμότητα των αγαθών (αποθήκη) και αναλαμβάνουν την καταγραφή τους. Ελέγχουν την κατάσταση των φαγητών και των χώρων αποθήκευσής τους και παραλαμβάνουν τα γεύματα από την τροφοδοσία.
  • Σερβίρουν τα γεύματα στις προκαθορισμένες ώρες. Τακτοποιούν και  επιμελούνται την καθαριότητα του χώρου φαγητού, της κουζίνας και το πλύσιμο των σκευών. Προετοιμάζουν το  σχολικό γεύμα. Είναι υπεύθυνοι για την καθαριότητα και τη φροντίδα της υγιεινής των οικιακών σκευών και του χώρου της κουζίνας κατά τη διάρκεια της χρήσης του στο εργασιακό τους ωράριο.
  • Αναλαμβάνουν την πρωινή προετοιμασία, το ξύπνημα, την επιμέλεια φαγητού και συνοδεία των παιδιών προς και από το σχολείο.
  • Αναλαμβάνουν δράσεις δημιουργικού χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους, σε συνεργασία και με το επιστημονικό προσωπικό ή μόνοι τους. Υποστηρίζουν το σχολικό διάβασμα. Υποστηρίζουν εκπαιδευτικές και εξωσχολικές δραστηριότητες ψυχαγωγίας.
  • Σε συνεργασία με την υπόλοιπη ομάδα προσωπικού, σχεδιάζουν, οργανώνουν και συμμετέχουν σε δράσεις ευαισθητοποίησης της κοινότητας.
  • Συμπληρώνουν τα απαραίτητα έγγραφα παρακολούθησης του έργου του φροντιστή, όπως το Ημερολόγιο Βάρδιας.
  • Συνεισφέρουν στη ζωή, το περιβάλλον, και τις διαδικασίες λειτουργίας του χώρου για τη δημιουργία κοινωνικής και κοινοτικής υποστηρικτικής ατμόσφαιρας, συνεργαζόμενοι τόσο ατομικά όσο και ομαδικά με τους φιλοξενούμενους σε τυπικές και μη τυπικές συναντήσεις και δραστηριότητες.
  • Αναφέρονται στην Γενική συντονίστρια δομών φιλοξενίας ασυνόδευτων ανηλίκων και τη Γενική Συντονίστρια.
  • Συμμετέχουν υποχρεωτικά στις ομάδες προσωπικού, τις εποπτείες και στις εκπαιδεύσεις που κρίνει απαραίτητες η Οργάνωση.

Οι ενδιαφερόμενες/οι καλούνται να αποστείλουν μέσω email στο arsisalexpr@gmail.com έως τις 8/7/2018, τα κάτωθι, με τίτλο «Προκήρυξη για την θέση Φροντιστή με ιδιαίτερα καθήκοντα οδηγού»

  1. Βιογραφικό Σημείωμα
  2. Επιστολή Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για τη συγκεκριμένη θέση

Αν κληθούν σε συνέντευξη, οι υποψήφιοι θα πρέπει να προσκομίσουν τα κάτωθι:

  1. Φωτοαντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας
  2. Φωτοαντίγραφο του τίτλου σπουδών
  3. Φωτοαντίγραφο της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος(όπου απαιτείται)
  4. Συστατικές επιστολές από προηγούμενους εργοδότες

Η ΑΡΣΙΣ εξετάζει κάθε αίτηση με βάση τα προσόντα που ζητούνται για κάθε θέση και με βάση την αρχή των ίσων ευκαιριών. Κατά την εξέταση των βιογραφικών θα τηρηθεί απόλυτη εμπιστευτικότητα.

Τα βιογραφικά θα αξιολογηθούν μέχρι τις 9/7/2018 και οι υποψήφιοι που θα περάσουν στη δεύτερη φάση αξιολόγησης (συνεντεύξεις), θα ειδοποιηθούν τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά στις 10/7/2018. Οι συνεντεύξεις θα λάβουν χώρα από 11/7/2018 έως 12/7/2018.

*Τα βιογραφικά  και τα προσωπικά σας δεδομένα δε διαβιβάζονται σε τρίτους και χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για να διερευνηθεί η προοπτική της μελλοντικής επαγγελματικής συνεργασίας μας. Κάθε επεξεργασία προσωπικών δεδομένων πραγματοποιείται σύμφωνα με τις επιταγές του Νόμου 2472 /97 περί προστασίας του ατόμου από την επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα και του Κανονισμού (ΕΕ) 2016/679 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου και κάθε υποψήφιος διατηρεί δικαίωμα ενημέρωσης, πρόσβασης και αντίρρησης, όπως ο ως άνω νόμος ορίζει.
Επιστήμες:

Απόφοιτος Λυκείου

Γεωγραφική Περιοχή:

Ανατολική Μακεδονία και Θράκη