Διευθυντής/τρια στην Ελληνική Ομοσπονδία Καρκίνου

  • Εμφανίσεις 420

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καρκίνου – ΕΛΛ.Ο.Κ. είναι το επίσημο δευτεροβάθμιο όργανο των οργανώσεων ασθενών με καρκίνο στη χώρα μας. Αποτελεί την ενιαία φωνή και τον νόμιμο εκπρόσωπο 28 οργανώσεων ασθενών με καρκίνο.

Ο σκοπός της ΕΛΛ.Ο.Κ., σύμφωνα με το καταστατικό της, είναι η συνένωση δυνάμεων όλων των οργανώσεων ασθενών με καρκίνο, εθελοντών και φίλων για την προάσπιση των ατομικών και συλλογικών δικαιωμάτων των ασθενών με καρκίνο, των περιθαλπόντων και των μελών της οικογένειάς τους και για την καθολική πρόσβαση στην ογκολογική και υγειονομική περίθαλψη των ασθενών με καρκίνο. Το βασικό αντικείμενο της ΕΛΛ.Ο.Κ. είναι η συνηγορία για καλύτερες πολιτικές για τον καρκίνο και την υγεία.

Προκειμένου να εκτελέσει το πρόγραμμά της, η Ελληνική Ομοσπονδία Καρκίνου– ΕΛΛ.Ο.Κ., με έδρα στο κέντρο της Αθήνας, αναζητεί διευθυντή/τρια.

Ο/Η διευθυντής/τρια θα πρέπει να διοικεί αποτελεσματικά μία μικρή ομάδα επιστημονικού και υποστηρικτικού προσωπικού, να συνεργάζεται αρμονικά με τα μέλη του Δ.Σ., να εκπαιδεύει και να εποπτεύει εθελοντές, να επικοινωνεί, να εμψυχώνει και να υποστηρίζει τα μέλη της οργάνωσης, να επιβλέπει τα διάφορα έργα του οργανισμού, συμπεριλαμβανομένων προγραμμάτων που χρηματοδοτούνται από την Ε.Ε., να αναζητεί χρηματοδότηση για να εξασφαλίζει τη βιωσιμοτητα της οργάνωσης και να διατηρεί άριστες σχέσεις με τους χορηγούς, τους δωρητές, τους εταίρους και τα μέλη της οργάνωσης και να εφαρμόζει χρηστή και διαφανή οικονομική διοίκηση.

Ο/Η διευθυντής/τρια θα συνεργάζεται στενά και θα αναφέρεται στο Δ.Σ., το οποίο αποφασίζει τη στρατηγική της οργάνωσης και παρέχει εποπτεία. Ως διευθυντής/τρια θα χρειαστεί να καλλιεργήσετε άριστες σχέσεις συνεργασίας με τους χορηγούς, τους δωρητές, τους εταίρους μας, τα μέλη μας και τους όλους τους δημόσιους φορείς και τις υπηρεσίες που εμπλέκονται με την ογκολογική περίθαλψη.

Αντικείμενο θέσης:

Ο/Η διευθυντής/τρια θα είναι υπεύθυνος/η για την ανάπτυξη των δραστηριοτήτων της οργάνωσης σύμφωνα με τις αποφάσεις του Δ.Σ.

Η θέση προσφέρει εξαιρετικές ευκαιρίες ανάπτυξης και κατάρτισης στον αναπτυσσόμενο τομέα διοικητικών στελεχών μη κερδοσκοπικών οργανώσεων για έναν/μία έμπειρο/η επαγγελματία με εκπαιδευτικό και επαγγελματικό υπόβαθρο στο μάρκετινγκ, στην επικοινωνία, σε public affairs, στη νομοθεσία για τα ανθρώπινα δικαιώματα, στην κοινωνιολογία, στη δημόσια υγεία, στην ογκολογία και άριστη γνώση και επαγγελματική εμπειρία χρηματοδοτούμενων έργων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και οικονομικής διαχείρισης.

Το κύριο καθήκον του/της θα είναι να διασφαλίσει ότι όλες οι οργανωτικές πτυχές, συμπεριλαμβανομένης της ανάπτυξης δεξιοτήτων και γνώσεων των μελών της οργάνωσης, της οικονομικής διαχείρισης και της επικοινωνίας με όλες τις ομάδες κοινού με τις οποίες συνεργάζεται η οργάνωση, λειτουργούν άψογα, εξασφαλίζοντας παράλληλα τη βιωσιμότητα της οργάνωσης.

Με στενή συνεργασία με το διοικητικό συμβούλιο, ο/η διευθυντής/τρια θα είναι υπεύθυνος/η για την εδραίωση της οργάνωσης ως κύριας εθνικής μη κερδοσκοπικής οργάνωσης για τον καρκίνο, για την εφαρμογή της στρατηγικής και της λειτουργικότητας της οργάνωσης, καθώς και για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση του προγράμματος δράσης.

Καθήκοντα:

  • Η θέση αυτή απαιτεί ώριμη, φιλική, θετική προσωπικότητα επαγγελματία γύρω στα +/-40ετών, ικανού/ής να εργάζεται με μικρή επίβλεψη, με αποδεδειγμένη 5-10 ετών εμπειρία σε διοίκηση, public affairs, επικοινωνία και καλές διαπραγματευτικές ικανότητες.
  • Θα συνεργάζεται στενά και ενεργά με το Δ.Σ. για να αναπτύξει και να εφαρμόσει το μακροπρόθεσμο στρατηγικό σχέδιο της οργάνωσης και να προετοιμάζει και να εφαρμόζει το ετήσιο σχέδιο δράσης.
  • Θα παρακολουθεί τη διοίκηση όλων των λειτουργιών, συμπεριλαμβανομένης της εφαρμογής του προγράμματος δράσης, της παρακολούθησης, της αξιολόγησης και της υποβολής εκθέσεων, της συνεργασίας με αντίστοιχες οργανώσεις εξωτερικού, της εξεύρεσης χρηματοδότησης, της ανάπτυξης ανθρώπινων πόρων και των οικονομικών της οργάνωσης.
  • Θα παρακολουθεί τη διαπραγμάτευση συμβάσεων και τη θέσπιση πολιτικών και διαδικασιών.
  • Θα είναι υπεύθυνη/ος για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση της στρατηγικής για την αναζήτηση χρηματοδότησης, που περιλαμβάνει την προετοιμασία και την υποβολή προτάσεων χορηγίας/δωρεάς, τη διοργάνωση εκδηλώσεων, τη διοργάνωση εκστρατειών ενημέρωσης στα κοινωνικά μέσα του διαδικτύου ή άλλων εκστρατειών και τη διαχείριση μεμονωμένων χορηγών, καθώς και την ενεργή αναζήτηση και διατήρηση μίας εκτενούς βάσης δεδομένων δυνητικών χορηγών/δωρητών.
  • Θα διατηρεί καλές σχέσεις με τα Μ.Μ.Ε. και θα εκπροσωπεί την οργάνωση κατόπιν συνεννόησης με το Δ.Σ. σε συνέδρια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Σε συνεργασία με τον πρόεδρο ή άλλο μέλος του Δ.Σ. θα διαχειρίζεται σχέσεις με χορηγούς, φορείς, μέλη και άλλους βασικούς εταίρους της οργάνωσης.
  • Ανάπτυξη στρατηγικής προσέλκυσης και ικανοποίησης μελών με στόχο την αύξηση του αριθμού των μελών, την ανάπτυξη προγραμμάτων που αποσκοπούν στην τακτική και ελκυστική ενημέρωση των μελών, τη βελτίωση και τη διατήρηση των κινήτρων συμμετοχής και την ανάπτυξη των γνώσεων και δεξιοτήτων των μελών.
  • Ανάπτυξη και διατήρηση καλής ατμόσφαιρας εργασίας στο γραφείο, επίβλεψη και ανάπτυξη των επαγγελματικών ικανοτήτων του προσωπικού.

Aπαιτούμενα προσόντα:

  • Ευρεία γνώση, κατανόηση και εμπειρία της διοίκησης μη κερδοσκοπικών οργανώσεων και της συνεργασίας με οργανώσεις ασθενών ή/και καταναλωτών και επαφών και συνεργασίας με υψηλόβαθμα στελέχη τoυ δημόσιου και ιδιωτικού τομέα, άνεση επικοινωνίας με πολιτικά πρόσωπα και διοικήσεις φορέων δημοσίου.
  • Επιθυμητές γνώσεις ογκολογίας, βιοϊατρικής έρευνας για τον καρκίνο ή εμπειρία με τον καρκίνο, προθυμία και διαθεσιμότητα για απόκτηση των απαιτούμενων βασικών γνώσεων.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία προϋπηρεσίας σε αντίστοιχη μεγάλη επιχείρηση ή οργάνωση όπου η διακριτικότητα, η εμπιστευτικότητα, ο επαγγελματισμός, η έλλειψη σύγκρουσης συμφερόντων, η διαφάνεια είναι βασικές προϋποθέσεις.
  • Αποδεδειγμένες ικανότητες ηγεσίας και διοίκησης με τουλάχιστον 5ετή προϋπηρεσία ως ανώτερο διοικητικό στέλεχος.
  • Καλή κατανόηση του οικονομικού προγραμματισμού, της υλοποίησης και της εποπτείας προϋπολογισμού, βασικές δεξιότητες λογιστικής.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία στην αναζήτηση και στην εξασφάλιση χρηματοδότησης οργανώσεων.
  • Εκπαίδευση επιπέδου MBA επιθυμητή σε ένα από τα ακόλουθα γνωστικά πεδία: δημόσιες υποθέσεις (public affairs), επικοινωνία, διεθνείς σχέσεις, νομική, πολιτικές και οικονομικά της υγείας, δημόσια υγεία ή άλλο σχετικό πτυχίο και σχετική με τα ανωτέρω θέματα συνεχιζόμενη επαγγελματική εκπαίδευση.
  • Η θέση απαιτεί εξαιρετική δεξιότητα στον χειρισμό του γραπτού και του προφορικού λόγου στην ελληνική και στην αγγλική γλώσσα και αποτελεί βασική απαίτηση, ικανότητα και εμπειρία στη σύνταξη μεγάλων εγγράφων, όπως εκθέσεις, μελέτες, προτάσεις έργων, δελτίων τύπου κ.λπ.
  • Αποδεδειγμένη εμπειρία σύνταξης παρουσιάσεων σε συνέδρια και ημερίδες στην ελληνική ή στην αγγλική γλώσσα σε PowerPoint.
  • Η γνώση άλλης μίας ευρωπαϊκής γλώσσας είναι επιθυμητή, άριστη γνώση του ΜS Office Word, Excel και PowerPoint, οι άριστες επαγγελματικές δεξιότητες κατάρτισης πινάκων σε Εxcel, σελιδοποίησης εκθέσεων/μελετών σε Word και παρουσιάσεων σε PowerPoint είναι βασικές απαιτούμενες δεξιότητες.
  • Ικανότητα χειρισμού των βασικών κοινωνικών μέσων του διαδικτύου, όπως Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn, για θέματα υγείας και καρκίνου, ικανότητες δημιουργίας, ενημέρωσης και διατήρησης διαδικτυακών κοινοτήτων
  • Προθυμία και διαθεσιμότητα για την πραγματοποίηση επαγγελματικών ταξιδιών, συχνά με μικρή προειδοποίηση, για εργασία πέραν των εργάσιμων ωρών όταν απαιτείται, προθυμία, ανάληψη πρωτοβουλιών και συνδρομή σε όλες τις δραστηριότητες και εργασίες, μεγάλες και μικρές, ενός πολυάσχολου γραφείου θεωρούνται δεδομένες για τον/τη νέο/α μας συνεργάτη/τιδα.

Προσφέρουμε:

Θέση πλήρους απασχόλησης σε φιλικό επαγγελματικό περιβάλλον με πολλές ευκαιρίες κατάρτισης και ανάδειξης προσόντων, με μεικτό ετήσιο μισθό που καταβάλλεται 14 φορές τον χρόνο με βάση προσόντα και εμπειρία. Αρχικά θα προσφερθεί στον κατάλληλο υποψήφιο/α σύμβαση δοκιμαστικής περιόδου 5 μηνών και μετά από ικανοποιητική εκτίμηση των επιδόσεων στο τέλος της πεντάμηνης περιόδου θα προσφερθεί ανανεούμενη ετήσια σύμβαση.

Διακοπές: Σύμφωνα με τα οριζόμενα από τη νομοθεσία, που θα λαμβάνονται ανάλογα με τις ανάγκες του γραφείου.

Ημερομηνία πρόσληψης: 1 Απριλίου 2018

Απαντήσεις θα σταλούν μόνο στους υποψηφίους που πληρούν τις απαιτήσεις της θέσης.

Στείλτε λεπτομερές βιογραφικό σας, συνοδευόμενο από μία επιστολή στην οποία θα εξηγείτε τους λόγους που σας ωθούν σε απασχόληση στον μη κερδοσκοπικό τομέα, γιατί πιστεύετε ότι είστε ο/η κατάλληλος/η υποψήφιος/α και τα επαγγελματικά σας επιτεύγματα.

Διοίκησης, Επικοινωνίας, Επιστήμες Διοίκησης, Επιστήμες Επικοινωνίας, Νομικές, Νομική, Νομική Επιστήμη, Οικονομικές, Οικονομικές Επιστήμες, Πολιτικές, Πολιτικές Επιστήμες